Atiba'nın Kullandığı Dopingli İlaç

Kanadalı oyuncu, Beşiktaş’a transfer olduğu dönemde hastalığını raporla kanıtladı ve ilaç kullanma zorunluluğu olduğunu bildirdi. Bunun üzerine, Dopingle Mücadele Kurulu’na başvuran Atiba, iki sezondur doping içeren ilaç kullanıyor. Milli olması ve A

FUTBOL 25.09.2014 - 12:50 22.04.2021 - 00:00 Kartal Bakışı

Beşiktaş’ın en formda ismi Atiba Hutchinson’un, astım hastası olması nedeniyle izinli olarak doping içeren ilaç kullandığı ortaya çıktı.

Siyah-beyazlılara transferi öncesinde yapılan sağlık kontrollerinde, Kanadalı oyuncunun astımı olduğu belirlendi. Hollanda Ligi’nde PVS Eindhoven’da oynadığı dönemde de ilaç kullandığı dile getirilen oyuncu için geldiği ilk sezon Türkiye Futbol Federasyonu’na başvurundu ve ilacı konusunda “Tedavi Amaçlı Kullanım İstinası” istendi. Solunum yolu ile alınan glükokortikosterod için TFF’den izin aldığı söylenen Atiba Hutchinson’ın, Kanada Milli Takımı’nda forma giymesi ve siyah-beyazlıların Avrupa kupalarında mücadele etmesi nedeniyle FIFA ve UEFA’nın da iznini aldığı dile getirildi.

Kriterleri belli
Türkiye Futbol Federasyonu’ndan alınan bilgiye göre, bir ilaç için “Tedavi Amaçlı kullanım istisnaları”nın kriterleri şu şekilde sıralanıyor:

Oyuncunun, yasaklanmış madde ya da yöntemi kullanmaması durumunda ciddi sağlık problemleri yaşayacak olması, maddenin tedavi amaçlı kullanımının oyuncunun performansını önemli oranda arttırmayacak olması ve yasaklanmış madde ya da yöntemden başka makul bir tedavi natifinin olmaması.

Kronik astım ve egzersiz ile uyarılan astım olması durumunda Federasyon, bu istisnayı dört yıllık süre için veriyor. Ancak muafiyet döneminde, göğüs hastalıkları uzmanı veya astım konusunda deneyimli bir doktor tarafından en az yılda bir, takip tetkik sonuçlarının TFF Dopingle Mücadele Kurumu’na sunulması zorunlu tutuluyor.

 

MİLLİYET