Beşiktaş ikinci hazırlık maçında, bir önceki rakibine göre çok kuvvetli bir ekip olan ManCity ile karşılaştı.

Rakip İngiltere liginin son şampiyonu ve kadrosunda sayısız yıldızlar mevcut. Yedek yada dışarıda ki oyuncuları bile bir çok takımda direkt oynayacak kalitede.
Beşiktaş ise çoğunluğunu geçen yıl mücadele eden oyuncuların oluşturduğu bir kadro ile sahaya çıktı. Geçen yıldan farklı olarak ilk 11'e, Olcay, Uğur ve bir önce ki sezonda fazla forma şansı bulamayan Mehmet Akyüz ve Ersan Adem Gülüm ilave edilmişti...
Sistem Kararsızlığı

Samet Aybaba yeni sezon öncesi oynatmayı düşündüğü sistemi 4 - 1 - 3 - 2 olarak anlatmış, hatta bazı maçlarda 4 - 4 -2 dizilişi ile oynayacaklarının sinyalini vermişti.
Bu her iki sistemde'de takım çift forvet ile sahaya çıkacaktı. Fakat, bir önceki maç ve bu maç ile birlikte bu söylediğim iki sistemden farklı olarak, bir önceki maçta 4 - 3 - 1 - 2, bu maçta ise 4 - 2 - 3 -1 dizilişi ile sahaya çıktı Beşiktaş. Samet hoca, görünen o ki bir sistem arayışı içinde ve bu sistemin hangisi olacağına elinde ki mevcut kadroya ve yapılacak transferlere göre son kararını verecektir. Samet hoca City karşısında sadece Mustafa Pektemek'i forvette oynatması, çift forvet tercihini rakibin gücüne göre mi kullanacak acaba diye düşündürdü beni. Belli ki Mustafa Pektemek'i,hücum hattında Olcay, Fernades ve Mehmet Akyüz ile, destekleyip pozisyonlar üretmesini kasında kurgulamış olabilir.
İki Farklı Devre

Maçın ilk yarısında Fernandes, Pektemek ve Mehmet Akyüz ortaklığında pozisyonlar buldu'da Beşiktaş. Olcay'da ilk maçı olmasına rağmen fena değildi. İlk yarı sahada koşan, pres yapan ve iyi mücadele eden bir Beşiktaş vardı. Tek handikap orta sahanın ortasında oynayan Necip ve Veli ikilisinin bir türlü istenen pas trafiğini sağlayamamasıydı.
Oyunun savunma yönünde olan bu ikili, ofansif yönde çok aksıyorlar. Necip 3 yıldır bir türlü istenilen seviyeye gelemedi. Genç kardeşlerine eliyle formasını verir böyle devam ederse. Hakikaten isteği var mücadele'de ediyor ama yetmiyor işte. Orta saha, oynayacak oyuncuda meziyetler isteyen bir bölge ve Necip'ten ümidimi kesmeye başladım.
İkinci yarı, ilk yarıya oranla biraz daha temposu düşük bir takım vardı sahada. Bunda idman yoğunlunun etkisi'de olabilir. Haliyle birde rakip ManCity olunca bu durum normal.
Yalnız bu takımın bir numaralı ihtiyacı kaleci. Samet hoca'da bunun farkında ki Ospina'nın mutlaka transfer edilmesini istiyor. Cenk iyi ve genç bir kaleci, ama yediği gollerde maşaAllah baya istikrarlı. Hemen hemen bir çok maçta boşa ve anlamsız çıkış ve top ağlarda...
Neticede hazırlık karşılaşmaları takımın son durumunu gösterir. Teknik heyet'te bu hazırlık maçlarında ki duruma göre ihtiyaç duyulan bölgelere takviye ister. Beşiktaş'ın ilk önce ( Ospina'ya ) bir kaleciye sonra, kanat'da görev alacak ofansıf ve çift yönlü oynayabilecek bir orta saha oyuncusuna mutlaka ihtiyacı var.
Forvet bölgesine alınacaksa bir striker alınsın, yoksa öbür türlü isimlere verilecek paralara yazık.
Benim kanaatime göre Fernandes mutlaka orta sahanın ortasında forma giymeli, oyunun içinde sürekli olmalı. Yada Onun kalitesine yakın birisini oraya transfer etmek şart.
Bugün ki maç sonrası şöyle bir düşündüm'de, büyük takımlar olarak hedef kovalayıp şampiyonluk istiyorsanız, Gol Atanda Top Tutanda Sağlam Olacak ....
Dip Not : Ramazan ayı tüm İslam alemine mübarek olsun ....

Saygılar

Kürşat Çelikbaş