Veli Kavlak Beşiktaş'ın dünkü karşılaşmasında yaşadığımız futbol ve sosyal ortam da  hem de takımı yenik iken önemli bir ders verdi spor ve bunalım  dünyasına .! Hakem Suat Aslanboğa  Hakan Söyler'in sert müdahalesi sonucu yere düşen Veli Kavlak'a yapılan

Veli Kavlak Beşiktaş'ın dünkü karşılaşmasında yaşadığımız futbol ve sosyal ortam da  hem de takımı yenik iken önemli bir ders verdi spor ve bunalım  dünyasına .! Hakem Suat Aslanboğa  Hakan Söyler'in sert müdahalesi sonucu yere düşen Veli Kavlak'a yapılan faul varsayımıyla Kırmızı kartını gösterince Veli Kavlak Hakan'ın kendisine değmediğini söyleyerek arkadaşları Ersan ve Olcay da konuyu izah ederek Kırmızı kartı iptal ettirdiler.

 

Burada önemli olan iki faktör çok iyi sahiplenilmeli.Birincisi Veli Kavlak'ın sahada her zaman mertçe oynadığı futboluna yine mertçe ve asil bir tavır koyarak hakemi uyarması; ikincisi de Beşiktaşlılığın  gerçekten bir duruş ve asalet olan yapısına tarihe geçecek katkısı .Öncelikle bu Veli Kavlak fair play'e uyan davranışıyla  daha sonra da bu uyarıya saygı gösteren ve  kırmızı kartı iptal eden Hakem Suat Aslanboğa sahalarımızda umutla beklediğimiz bir özlemi gerçekleştirerek hepimizi mutlu ettiler .İkisine de teşekkürler ve sonsuz sevgi, saygılar .Bu satırlar bir mesaj ve mektup sonlanması değil özlemini duyduğumuz unutulan beklentilerdir.

 


  Veli Kavlak bu ülkede futbol oynamaya geldiği günden bu yana futbolculuğunu ve futbolu bir takım için ne kadar önemli kimse dile getirmedi .Sadece ben evet artık rahatlıkla tepki verilse de sadece ben onu bir futbol adamı olarak irdeleyerek anlatmaya çalıştım .Ve tabii bir de ona sürekli görev veren Biliç .Yozlaşan futbolumuz aynı biçimde eksik değerlendirmelere ve alakasız kişilerce yorumlanınca işin içindeki pazarlama yarışları da tribüne değil, takıma oynayan futbolcu ve teknik adamları dışladı !Sakat sakat iki karşılaşmadır oynayan ,Sezon başında  iki ameliyat geçirdiği halde takımını yalnız bırakmayan Veli Kavlak gücünü iyi bir aile yapısı ve iş ahlakından almaktadır .Sahalarımız neredeyse kasıtlı tekmeler sallayan,hakem ve rakiplerine saldıran, gerekli gereksiz eylem içeren, küfür ve işaretlere baş vuran şımarık,kabadayı veya acemi futbolculara tahammül gösterirken bir anda Beşiktaş'a yakışan bu asil ve anlamlı davranış gündemi işgal ettiyse bir ihtiyaç beklentinin özlemidir.Her şeyin ayağa düştüğü bu  söylem ve tavır kargaşasında insanlık denilen derse çok ihtiyacımız vardı !

 


   Ancak Beşiktaş tarihine bakılınca bu anlamda çok iyi örnekler de var olup; ata sözü gibi sembolleşmiş olarak belleğimizde durmaktadır ."Şeref'inle oyna,Hakkı'nla kazan ! erken uyarı sistemidir Beşiktaş'ın! Geçmişinde "şerefli ikincilik"lerin daha önemli olduğunu yaşayan ve hatırlatan Rahmetli Süleyman Seba unutulmayacaktır! Dört gol atan Ali Gültekin'in rakibe saygısızlık olmasın ve üzülmesinler  diye yapmadığı açıklama aklımızda! .Rahmetli Vedat Okyar'ın kırmızı kart görme gerçeğine karşın ağzından çıkan kötü sözü inkar etmeyi kendine yakıştırmadığı için  oyundan atılmayı tercih edişi unutulmadı .Daha dün Yasin Sülün'ün U-19 takımına haksız penaltı kazanıldığını söyleyerek oyuncusuna attırmadığı penaltı var..Süleyman Seba'nın Ankara da Fenerbahçe'yi yenerek kazanılan ve alınan kupa ile aynı uçakta dönerken futbolcularına rakip üzülmesin diye sevinmeyi yasak edişi unutulmuş değildir.Bir de ben ilave edeyim çok az kişi bilir Kemal Ulusu şahidimdir! Ankarada şampiyon olan PAF takımının" Beden Terbiyesi"  Kupa finali  karşılaşmasında  Sarıyer spor karşısında ilk yarı  arasında çıkış tünelinde  rakip oyuncuya hakaret eden Kalecimi  oyundan alıp tek kaleci ile devam ettiğimi ve sonuçta kupayı  kazandığımızı Beşiktaş tarihi yazar .O kalecinin kulüple ilişkisin de kestim.


   Hani son zamanlarda unutulan "Beşiktaşlı Duruşu!" gerçeği   yeniden anlamını ortaya koymuştur Veli Kavlak ile.Tarih böylece yeniden yazıldı.


  Oyuna gelince iyi değildik .Yanlış sahada oynadık .Ufak ve dar olan bu sahada aynı zamanda baskılı oynamak, paslaşma sıkıntısı ve gereksizliği  yarattı.

 

Yorumlarken de izah ettiğim gibi  kanatlardan fazla varyasyona gerek kalmadan yapılacak ortaları takip edecek oyuncumuz yoktu .Demba Ba veya Cenk Tosun olmayınca çakılı A.Demirspor defansını ve kalabalık birinci bölge savunmasını aşamadık .Çıkmayan rakibe karşı atak şansımız olmadı ve az şut attık..Hatalı savunma duruşumuz iki gol yememize neden oldu .Birinci golde Atınç ve Ersan  hatalı idi. İkinci gol de ise klasik hatamız yine buradayım dedi! Kornerden gelen topa bir tek futbolcumuz yükselmediği gibi Cenk'in de hatalı çıkışı yenik ayrılmamıza neden oldu .Kimse bana kupa önemsiz filan demesin! Avrupaya giden en kısa yol budur!Grupta ki yer bize yakışmaz .Ama Biliç gibi düşünmüyorum.

 

Sarıyer stadı yanlış seçimdir. Bizim için küçük sahadır .Bizim baskılı ve güçlü fiziğimize uymayan yanı pozisyon bulma sıkıntımızdır .Geniş alanda oynama ve oyun kurma becerimiz bu sahada gerçekleşmez .Sonuçta yenildik .Bu hafta Konyaspor karşılaşmasına dikkat Ve daha sonra oynayacağımız Galatasaray karşılaşması bu yılın bir ölçüde kader maçı olabilir .
  Beşiktaş bunları aşacak bir kadro yapısı ile tüm zorlukları aşarak önemli başarılar kazanıyor.Bunu taçlandırmalıdır. .Artık herkesin genlerindeki asaletine şampiyonluk yakışır..Bir kez daha hatırlatıyorum..