ARTÇISI OLABİLİR BİR SKANDAL!

Hayatta bazen her şeyin kader olduğunu kabullenir bir yapımız vardır. Oysa başarı daima önlem almak ve  en zor şartlara hazır olmaktan geçer. Bunu dün gece Beşiktaşa layık görülen kirliliğin bir nedeni olarak söylemiyorum. Sadece çok hazırlıksız gördüm takımı. Hepsi budur. Ben tertemizim ama asla haksızlığa boyun eğmem! Bu ne demek önceden tünelin ucunu görmedik!. Burada oynadığımız üç karşılaşmada "Napoli, Benfica ve Kiev" galip gelmeliydik.. Geçen yazımda da yenilgisiz olmanın bir avantaj gibi gösterilmesi iyi bir senaryo değildi ve bol bol kullanıldı kimilerince.

Tayin edilen vukuatlı hakeme gerekli tepki verilmedi. Açıkça istenmemeli küçük kıyametle futbol dünyası ayağa kaldırılmalıydı. Böyle bir rezillik kınansa da takım doğranmış ve psikolojik olarak bitirilmiştir. Bundan hemen kurtulmalı ve daha sonra ki Avrupa kupalarında yapacağımız işler planlanmalıdır. Hesap kapanmamıştır. Bu takımın sağ beki G Gönüldür. Önünde hareketli ve iki yönlü oynayan futbolcu yoktur! Bu nedenle sadece savunma adamı olarak başarısı kısıtlanmaktadır. Orta alanda ikili ön libero olmalıdır. Necip iyi oynarken bir anda yok oldu. Alanı harmanlayacak gidip gelen kanatlara ihtiyaç vardır. Abubakar yaptığı hareketle tuz biber ekmiştir ve bu görüntüsü ile güven vermemektedir. Oğuzhan ve Tolgay hiç de iyi ve arzulu savaşçı itici kora kor bir futbolcu görüntüsünde değildir. Cenk yırtınsa da etkisiz kalmaktadır. Bazı futbolcular bazı tarzlarını değiştirip kısıtlı olan ama takım oyununa zorlanan sorumluluğu almalıdırlar. Bu benim değil Şenol Güneş'in sorunudur. Çözmelidir bunu ve düşünmelidir! Geçen yıl ki oyun anlayışı ve taktiği ile bu yıl ki farkı neden giderememiştir!?
   
Beşiktaş sabaha kadar yan pas ve yavaş tempo ile mi oynayacak!? O zaman asla rakibi boğmayacak ve telaşa, hataya  zorlama şansı olmayacaktır.. Günümüz futbolunda sertlik ve çabukluk, sürat ve  baskı çok önem taşımaktadır. Transferde budur futbolcuda aranan...
 
Bu benim görüşüm ve yanılsam da böyle diyorum. Çünkü Biliç dönemi sanki geri geldi!. Olcay ve Necip ihtiyaç duyulacak futbolcular olup hazır tutulmalıdır.. Quaresma aynı zamanda rakibi sıkıntıya sokan, golü isteyen bir yapıya zorlanmalıdır..
 
Dün gece Kiev sadece ve sadece bir hakem yanlışı ve ahlaksızlığı ile bu maçı aldı ama hiç de yenilmeyecek bir takım değildi. Bu sonuç Beşiktaş'ın yediği altı golün ve eksik kalışının moral çöküntüsü diye düşünülmelidir. Ancak yanlışlar da konuşulmalıdır. Geçen ve önceki yıllarda da Şampiyonlar ligine gidilecek son karşılaşmalarda aynı görüntü unutulmamalıdır!
 
Bu takım deplasmanların takımı idi şimdi lüks ve fantezi futbolu mücadeleye tercih eder oldu. Dar alanda seri paslaşmalar ve kanat bindirmeleri ve orta takipleri yetersiz..
 
Bu geleceği geçmişteki söylem ve yazılarımda uyarı olarak cümlelerimin arasına soktum. Belki önemsenmedi. Olsun ben kötü gün dostuyum. Yine de Şenol Güneş ve öğrencilerine inanıyorum ve takıma lazım olan temin edilip yepyeni bir kimlikle kendisine dönmesini sağlayacaklarına inanıyorum.

Dün gece radarları bozulan ve yönünü bulamayan bir kayboluş vardı ama sabotaj yapan belli idi! Adeta organize bir durumdu!. Şimdi bunu hırslı ve yepyeni bir silkinişle aşıp yola devam etme sürecine girmeli Beşiktaş.

Bazen uyarıcı darbeler başarıyı getirir. Azim ve gerçekler yanlışları aşar ve şerefli başarıların, zaferlerin tacına ulaştırır. Bunu da korkaklar değil yürekli insanlar sağlar. Ben tüm Beşiktaş futbolcularda bunu gördüm ve yeniden görmek istiyorum. Haydi Öğretmen göster hedefi!

Adnan DİNÇER
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tanju
Tanju - 2 yıl Önce

Çok doğru tespitler,,atletik bir stooer ve kanat adamları almalıyız,,tolgay ve ozi kapasitelerinin altındalar daha sert ve yaratıcı olmalılar,,

kartal
kartal - 2 yıl Önce

Adnan hocam harika analiz ve yorum faturayı hakeme kesip işin içinden çıkamayız, bu takım bu sezon buydu büyük sebeplerinde biride yönetim ve orman efendidir. ben iddia ediyorum fikret ormanın yaptığı harika bir iş yoktur olduğunu varsayalım ki ondada arıza vardır çok eksik çok yanlış vardır. bu elenmenin bu maddi zararın arkasında yine ormanın iş bilmezliği vardır.

baba kartal
baba kartal - 2 yıl Önce

Hocam kalemine sağlık on numara yorum korkarım artcısı var, bu takım bundan başka oynayamaz şenol hocam da aman aman hedef hocası değildir hatta hazır ama biliç tarafından kullanılamayan takımı geçen sene en doğru yaptığı serbest ve rahat bırakarak aynı zaman da ilerdeki kaliteli ayaklarla şampiyon yapmıştır geçen sene ki kaliteli ayakların da beşiktaşa gelişi şans dır yönetim başarısı falan değildir biz dibe vurmuş adamları aldık hatta sosa ve töre gidici idi hatılayalım