KartalBakisi.Com yazarı Adnan Dinçer kaleme aldı.

 Sahada " takım oyunu "oynayan ve savunma becerisi daha iyi olan iki  takım vardı .Oyuna damgasını istemeden ürkerek  beklediğim kişi iki hata yaptı ve birisinde ki hareketi Beşiktaş'ın yenilgisine ve maçın skoruna yetti! Bu durumu önceden programlar ve yazılarımda aydınlattım ama artık ne söylesek boş!Futbolda skora bakan bir yapı oluştuğundan teknik görüşlerden yana zayıf ve sıradan bir futbol ortamı var! .
  Beşiktaşta aylardır transfer çözümsüzlüğü vardı . Serdar Kurtulu'şu hedef seçenlerin yanılgıları asıl sorunun defalarca ikaz ettiğim, hatta maç günü dahi uyardığım(Radyosporda) Motta'yı görmezlikten gelmesinde yatıyordu .Sürat ve çabukluğu iyi ama kötü bir sol ayağı olduğundan kademe ve rakibin  içeri girmesinden çok etkilenen ve kendini kaybeden Motta her zaman topa ters giren bir futbolcu olarak gözden kaçırıldı!Bunun en büyük nedeni de İsmail'in form düşüklüğüdür.Uğur Boral'ın da bu mevkide çare olmadığını düşünürsek .Beşiktaş sol kanadı Olcay'ın formsuzluğu nedeni ile sıkıntılı çıktı Anfield'e..Maçın kaybedilmesine damga vuran budur
  İki takımın da takım savunmasını öne alan anlayışı mücadeleyi denk sürdürmelerine neden oldu.Liverpool 'un formu Gerrard ve Markoviç'in yokluğu nedeniyle Beşiktaş' ın oyundaki dengesine avantaj olarak yansımalıydı.Beşiktaş bu sezon  İngiltere de gerçekten iyi oynadı ve istikrarlı bir takım olduğunu bu karşılaşmada da  kanıtladı .Hatta oyunu  sadece bir penaltı hatası sonucu kaybetti! .Geriden çıkacak iki kanadın  önlenmesi şarttı .Ibe durdurulamadı ama zaman zaman  sağ kanat iyi idi .Serdar ve Gökhan görevlerini iyi yaptılar .Moreno gününde olsa da karşısında bu futbolcularımız iyi mücadele verdiler .Ne var ki rakip sağ kanat için özellikle Olcay ve Motta Ibe karşısında yetersiz kaldı diyebiliriz.Starling oyuna girene kadar önemli sıkıntı yaşamayan hatta Demba Ba 'nın kaçırdığı müsait iki pozisyonu da düşünürsek beklenen tek golün avantajı bizde olacaktı .Ama son beş dakikada gelen gol Olimpiyat stadı için önem taşımasa da golsüz beraberliğin zor olduğu bir süreçte zaten gole ihtiyaç olunacaktır .Genel düşüncede kaybedilen tur yok .Sadece gol yemeden kazanmak şart oldu .Belki uzatma ve belki de coşkulu  iki gol ile tur atlanabilir .Sıkıntı gol yememek adınadır .
  İkinci bölgede baskılı ve çabuk pas ile alan daraltan Beşiktaş Liverpool'a oyun kurdurmadı .Bir iki şut denemesi yetersiz kaldı .Ancak Sosa çıkmamalıydı.Hatta Tolgay'a şans verilebilirdi .Ara transferin hiç bir anlam taşımadığı görüntü için yorum yapmayacağım! .Sadece Sivok'tan son ana kadar yararlanmayı düşünmemek stratejik bir hatadır .Adı dahi ön yargıyla UEFA listesinde olmadığına göre bunu da konuşmak boştur.


 Balotelli penaltıyı atsa da  kaptanı Henderson'u aşarak  disiplin anlamında nasıl bir sıkıntı yaşattı gördük .Bu önemlidir .Özür dilese de İngiltere de bu olaydır! .Biz de olsa konuşulmaz dahi!


  Beşiktaş bana göre İngiltere ve Avrupada en iyi sınavı veren takımımızdır.Kimse gereksiz yorum yapmasın.Biliç'in takımı bu anlamda başarılı ,Hatta çok başarılıdır .İmkanların, sıkıntılı ortamın, gelinen yer ve oynanan futbol adına bir istek ,emek ve hedef  taşıdığını inkar etmek ayıp olur .Ama bir ölçüde yine de kişisel görüşlerimizden pay çıkarmak isteyenler olabilir.Onlara da saygılı olabiliriz. Sadece tek maçlık tepki  ve biraz da ileri gidenleri af etmiyoruz.

 

Gözden kaçırmayın

Kocadağ'dan hakeme eleştiri, Fenerbahçe yöneticisine cevap Kocadağ'dan hakeme eleştiri, Fenerbahçe yöneticisine cevap

Bir anlamda dün gece de Demba Ba ya konulan tavır hoş değildir.Futbol gol atılan,kaçırılan ve hataların içinde olduğu değişken bir oyundur .Her şey her zaman olabilir .Sadece başarıda  baş tacı yapılan bizlerin  tek maçta hakaret ve yerin  dibine vuran  eleştirileri kurgu film gibi olaya bakan, sanal ruhun saçmalığıdır .Futbolcularımıza ,takıma sahip çıkın ve kalp kırmayın.

 

Eleştiri ile saldırı ve hakaret aynı etkiyi  vermez .Hepimizin yerleri ve makamları vardır. Saygılı olabilmek burada yatar .Kimse şu anda Demba Ba ve arkadaşları değildir .Küstürmeden seviyemizi koruyarak Beşiktaşı ,takımı ,futbolcularımızı sahiplenerek Olimpiyat stadındaki rövanşı düşünmeli ve tribünleri doldurarak 8-0 hayali yaşayanlara gerekli başarıyı tur atlayarak göstermeliyiz .Olur mu !? Evet olur .Sadece sevgi ve destek ile sabır yeterlidir.Biraz da seviyeli yaklaşım tabi bazıları için!