Ali Ece kaleme aldı.

Sondan başlayalım: Cenk Tosun, Beşiktaş’a transfer olduğunda, 2011 kışından itibaren Burak Yılmaz’dan sonra ligde en çok gol atmış yerli oyuncuydu. Türkiye Kupası maçında “Uzun süredir antrenmanlarda üstüne çalıştığı frikik gollerinden birini atacağım” diye uzun süreli sakatlanan Cenk, son anda çok az yerli oyuncunun atabileceği cinsten bir gol attı. Golün estetik boyutu bir yana, dakikası ve önemi çok büyük. Ancak Beşiktaş 55 ile 90. dakikalar arasındaki hatalarından ders alırsa, bu gol daha da önemli ve değerli olarak hatırlanır!

 

1 ay öncesine kadar hücumlarda ceza alanına yeteri kadar oyuncu sokmamakla (haklı olarak) eleştirilen Biliç, dün gece sadece 2 forvetle başlamadı; ilk 45’teki hücumlarda ceza alanına yeteri kadar çok oyuncu gönderen doğru bir stratejiyle maça başladı. Bunlardan birinde o ana kadar sahanın en iyisi olan Serdar’ın bakarak ortasında (daha doğrusu havadan pasında) Atiba kafayla topu yere çarptırıp Metin Tekin golü attı.

2007 sonbaharında bir Trabzon – Beşiktaş maçında ceza alanı dışında topa elle dokunmamasına rağmen kaleci Rüştü’yü oyundan atan Bülent Yıldırım bu kez yine pozisyonu görmeden Waterman’ı ilk yarı sonlarında oyundan attı. Bülent Yıldırım ya bu kuralı bilmiyor ya da biz bu kuralı öğrenemeyelim diye elinden geleni yapıyor! Düdük çalmadığı pozisyonda olay yerine neden depar attığını anlamak zor. Ancak buna karşın oyun temposunun yükseldiği anlarda neden “halı sahada çocukların hatırına hakemlik yaparmış gibi yapan 70’lik dayı” gibi yürüdüğünü anlamak imkansız.

 


Beşiktaş adına anlaşılmaz olan ancak oyuncular ve teknik heyetin mutlaka anlaması gereken futbol gerçeği şu: Necip’in kırmızı kartla atıldığı pozisyon öncesinde 10 kişi kalmış rakibe karşı havadan uzun toptan pozisyon vermek, rakibin hızlı bir kontratakla savunma arkasına sarkmasına göz yummak çok büyük bir kolektif hata. 1-0 öndeyken 10 kişilik rakip geriden uzun top şişirirken savunmayı orta sahaya 5 metre uzakta kurmak hem defansif hem de ofansif açıdan çok büyük hata. Öndeysen ve rakipten bir kişi fazla oynuyorsan, savunmayı daha geride kurarsın ki rakibin üstüne gelip arkada boşluk bıraksın. Sen de 1 kişi fazla oynamanın avantajını kullanıp o boşluklardan faydalanıp daha çok gol atarsın!
Karabük’ün attığı golde de Beşiktaş kolektif yapısı adeta mavi ekran verdi: Duran top savunurken takımın yarısı adam adama, diğer yarısı da alan savunması yaparsa Musa’nın pozisyonunda olduğu gibi bir rakip büyük ihtimal altıpasta bomboş kalır, golü yersin!

 

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş'ta yeniden FEDA zamanı Beşiktaş'ta yeniden FEDA zamanı

Nasıl yapılır bilmiyorum ama kalan haftalarda takımın kalanının Sosa oyun zekası, pozisyon alma becerisi ve Serdar Kurtuluş profesyonel ciddiyetinden mutlaka nasiplenmesi lazım. Haftaya Serdar cezalı, top Opare’de ama Ersan düzelmezse yabancı kontenjanı sorunu var. Yerli-yabancı demişken sezona Mersin’e kiralık gittiği için 3. kaleci olarak bile başlamayan Günay geleceğe dair çok iyi sinyaller veriyor. Günay bir Neuer değil ama kaleden en doğru zamanda çıkıp en akıllıca pozisyonu alarak ayaklarını kullanma konusunda dün gece çok işe yaradı. Alman futbol eğitimi, altyapısı başka bir dünya! Seneye 14 + 14 kuralı başlayınca mümkün olduğunca Alman futbol eğitimli oyuncular almak lazım. Çünkü mevcut oyuncuların bir kısmı takımı sevenlere rahat maç izletmemeye yemin etmiş gibiler.