Beşiktaş müthiş bir ilk yarı oynadığı maçta Sivasspor'u 3-1 mağlup etti. Ali Ece maçın değerlendirmesinde ilk yarıyı vurguladı.

İşte Ali Ece'nin Fanatik gazetesinde yayınlanan "Yine süper ilk yarı" başlıklı yazısı;

Alanyaspor, Karagümrük, Sivasspor, Beşiktaş Süper Lig ölçeğinde üst üste üçüncü mükemmele yakın ilk yarıyı oynadı. Üstelik Ghezzal ve Josef’siz üst üste oynadığı iki maçın ilk yarılarında Beşiktaş gol olup yağarken kalesinde de pozisyon vermedi. Weghorst, Süper Lig ölçeği için simyacı tipi santrfor: Her yaptığı pres hamlesinde, her topa dokunuşunda Beşiktaş lehine altın değerinde. Beşiktaş 42’de bir kez daha Valerien Ismael’in çok çalıştırdığı bol alternatifli duran top organizasyonunun sonucu 3-0 öne geçtiğinde topla oynama oranı da %70’ti.

Uzun veya orta...

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş'tan 18'lik isme 5 milyon euro Beşiktaş'tan 18'lik isme 5 milyon euro

Asıl belirleyici olan şuydu: Beşiktaş ilk 45’te topla hiç oyalanmadı, iki iç oyuncusu Salih ve Gedson kısa, uzun veya orta metrajlı kısaca o pozisyonda hangi tip pas savunma kilidini açabilecekse onu attılar. Beşiktaş, Valerien Ismael geldiğinden beri antrenman-maç pratiği ve nokta transferler takviyesiyle geliştirdiği pres gücünü rakipten topu geri kazanma süresini iyice azaltarak geliştirdiğini gösterdi. İkinci yarıda Cenk Tosun hariç diğer değişiklikler Beşiktaş’ın oyun kalitesini arttıran nitelikte değildi. Yüksek tempolu oyunu daha uzun süreye yaymak için alternatif yetenekler şart.

ALİ ECE - FANATİK