Beşiktaş'ta forvet eksikliği sürekli dile getirilirken, rakamlar ise tam tersini söylüyor. Ligin en pahalı defans hattına sahip Beşiktaş, 12 haftada 16 gol yedi. Bu rakam, 17. sıradaki Erzurum’dan bile fazla.

Bir kere Beşiktaş neredeyse her duran toptan gol yemeye başladı. Bunun ana nedeni, duran toplarda takımı çok iyi organize eden kaleci Fabri ’nin İngiltere PL transfer enflasyonuna göre neredeyse yok pahasına satılması! 13 Temmuz 2017 ’de Fabri’nin 6 milyona satılacağını öğrendiğimde çok şaşırmıştım. “Bedavaya aldık, 6 milyona satıyoruz ” diye böbürlenmek olabilecek en saçma kadro mühendisliği fikriydi. Karius daha genç ve daha yetenekli bir kaleci olabilir ama Fabri Beşiktaş ’a cuk oturmuştu.

Çözüm önerisi

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş 3 ismin transferinde gelişme kaydetti Beşiktaş 3 ismin transferinde gelişme kaydetti

Çözüm; Fulham’dan bir şekilde kiralık ya da bonservisle Fabri’yi geri getirmek. Stoperlere gelirsek... Bir kere Roco asla Tosic’in yerini dolduramayacak, en iyi haliyle bile Beşiktaş ölçeğinde yetersiz bir stoper. Stoper tandemi uyum işidir. Beşiktaş ’tan örnek verelim: Vida’nın kariyeri Tosic ’ten daha parlak olabilir ama Pepe’yi tamamlayan stoper profili Tosic tipiydi. Aslında en ideali Pepe-Marcelo ikilisiydi. Marcelo, Lyon’a kaça satıldı, şimdi piyasa değeri o satış fiyatının en az iki katı. Kaleci, stoper gibi takımın omurgasındaki oyuncular bazen astronomik teklifler gelmedikçe ve yerleri garanti isimlerle doldurulmadıkça satılmaz. Beşiktaş’ın en büyük hatası bu oldu.

Fanatik / Ali Ece