Alan da var almayan da

Fikret Orman'ın "Kulüp başkanları da maaş almalı" önerisinin ardından Milliyet, dünyadaki işleyişi araştırdı.

GÜNDEM 16.08.2018 - 11:39 21.04.2021 - 23:52 Kartal Bakışı

Özellikle şirket yapısıyla yönetilen kulüplerin başında bulunanlar CEO sıfatıyla para kazanıyor. Ancak Barcelona, Real Madrid gibi köklü, tutucu kulüplerin başkanlarının kazançları bulunmuyor. Almanya ve İngiltere’deki başkanların ise dolgun maaşları var.

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman’ın, başkan ve bazı yöneticilerin de para alması gerektiği yolundaki önerisi, futbol kamuoyunda tartışma konusu oldu. Kimi bu durumu fazla radikal olarak değerlendirirken, bazıları da Orman’ın bu önerisinin gerçekçi olduğunu savundu.

UEFA ve FIFA başkanlarının maaş aldığının bilinmekte olduğu futbol dünyasında kulüp başkanlarının pozisyonlarının da Fikret Orman’ın savunduğu görüşe paralellik arz ettiği ortaya çıktı. Avrupa’da ülkeden ülkeye ve bazen aynı ligde kulüpten kulübe farklılık göstermekle birlikte, kulüp başkanlarının genelde maaşlarının bulunduğu öğrenildi. 

İngiltere Premier Ligi, bu anlamda profesyonelliği en çok öne çıkaran kulvar olarak dikkat çekiyor. Kimi zaman kulüp başkanı kimi zaman ise CEO sıfatıyla kulüpte en üst yönetici olarak konumlanan idareci, yaptığı işten kazanç sağlıyor. Bu anlamda Tottenham, Arsenal ve Liverpool başı çekiyor. Tottenham Başkanı Daniel Levy, yaklaşık 5 milyon sterlinlik yıllık kazancıyla en çok kazanan tepe yönetici konumunda... Arsenal, CEO’su Ivan Gazidis’e 2 milyon sterlin öderken, Liverpool ise 900 bin sterlini gözden çıkarıyor. 

Fikret Orman ne demişti?

Beşiktaş başkanlığına 2019’da aday olup, radikal şeylerle genel kurulun önüne geleceğim. Benim fikrim, başkanın da maaş alması yönünde... Bence başkanlar kulübü yönetirken maaşlı olmalı. 300-500 milyon euroluk bütçeleri, borçları yöneten, karar veren kişiler hem o sorumluluğun ücretini almalı hem de görev bittiği zaman hesap vermeli.

Devlerde ücret yok

İspanya’da Real Madrid ve Barcelona gibi iki dev ekip, şirket statüsünde olmadıkları için net bir maaşları da yok. Ancak Sevilla, Deportivo, Getafe gibi ekiplerde başkanlar maaş alıyor ve bu kulüplerde bu rakamlar yıllık ortalama 300 bin euro dolaylarında seyrediyor.

G.Amerika’da ödeme yapılmıyor

RUSYA
Rusya’da bazı kulüplerin başkanlarına ödeme yapılıyor, bazılarına yapılmıyor. 

YUNANİSTAN 
Yunanistan’da başkanlara para ödenmiyor. Ülkede siyasi güce sahip olmak için kulüp başkanı olunuyor. İşadamı ve kendi işini yürütmesine katkı sunacak diye başkan oluyorlar.

MACARİSTAN
Macaristan’da kulüp sahipleri aynı zamanda başkan olduğu için maaşı yok. Ancak başkandan sonraki ikinci adam genellikle CEO maaşı var. Ferencvaros ve MTK Budapeşte başkanları aynı zamanda politikacı ve maaşları yok.

GÜRCİSTAN
Ülkede 3-4 kulüpte başkanlar maaş alıyor. Örneğin Torpedo, Kutaisi.... Yıllık maaş ortalaması 25 bin euro

DANİMARKA 
Danimarka’da kulüp başkanlarına ödeme yapılıyor. FC Kopenhag yıllık 175 bin euro, Brondby 70 bin euro ödüyor. 

BOSNA HERSEK
Bosna’da çoğunlukla başkanlar para almıyor. 

KOSTA RİKA 
Sapprissa Kulübü’nde başkan maaşlı diğer kulüplerde maaşlı değil. Sapprissa Başkanı yıllık 12 bin dolar alıyor. 

ARJANTİN 
Kulüp başkanlarına ödeme yapılmıyor. Avrupa’daki gibi kulüplerde şirketleşme olmadığı için almıyorlar. Sadece sportif direktörler özel görevlendirme ile kulübe getirildiği için onlar maaş alıyor.

HIRVATİSTAN 
Ülkede tüm başkanlar kazanıyor. Normal bir iş olarak görülüyor. Aylık 4-5 bin euro kadar alıyorlar. 

BREZİLYA 
Güney Amerika ülkesinde kulüp başkanları maaş almıyor.

Andrea Agnelli aileden maaşlı

İtalya’da kulüp sahibi ile başkan aynı kişi değilse başkanlar maaş alıyorlar. Milan, Fiorentina, Udinese başkanların para aldığı kulüpler.

Lazio ve Napoli’de kulüp sahibi başkan olduğu için kendi kendisine maaş ödemesi gerçekleştirmiyor. Bu durumun tek istisnası ise Agnelli ailesinin sahibi olduğu Juventus... 
Andrea Agnelli aileden olmasına karşın borsada işlem gören Torino kulübünde yürüttüğü başkanlık görevi için yıllık 500 bin euro maaş alıyor. 

Bayern Münih’te ücretler fazla

Almanya’da başkan ve CEO pozisyonunda olan yöneticiler için ödeme yapılıyor. Ülkenin dev ekibi Bayern Münih, sahibi hissedarları olan bir holding statüsünde. Bayern Münih’te başkan olan Uli Hoeness ile CEO görevi yürüten Karl-Heinz Rummenigge’ye yıllık 1.5’ar milyon euro maaş veriliyor. Hollanda’da Ajax tepe yöneticisine yıllık 600 bin euro dolayında ödeme gerçekleştiriyor. 

Skorer / Onur Dinçer