Ağır dahi olsa Tosic oynamalıydı!

Rıdvan Dilmen kaleme aldı...

FUTBOL 15.02.2016 - 03:00 21.04.2021 - 23:57 Kartal Bakışı
 Başakşehir çok iyi bir taktik disipliniyle oynadı. Bu da Beşiktaş'ın hücum kapasitesini kısıtladı. 7 gün içinde 3 maç oynayacak Beşiktaş. Başakşehir, Mersin ve Gençlerbirliği maçında puan kaybedilebilecek en makul maç buydu. Taktik ve oyun disiplinleri, kapasiteleri... Genel anlamda organizasyonu iyi bir takım. Ligin dördüncüsünden söz ediyoruz şu an, Galatasaray'ı da geride bıraktı. Geçen hafta 3-1'den geri gelip 3-3 berabere kaldılar Bursaspor'la. Böyle bir takımdan 2-0'dan 2-2'ye getirip puan alabilmek önemli. Lig gözüküyor ki sezon sonuna kadar çekişmeyle devam edecek.

Fenerbahçe'nin önünde Bursa deplasmanı var. Bu maç da seyircisiz olmasına rağmen zor geçecektir. Bursaspor seyircisi iyi bir topluluk ama garajda bile oynasalar orası tehlikelidir. Fenerbahçe'nin kültüründe de bir deplasman fobisi var. Görünen o ki Fenerbahçe-Beşiktaş derbisine kadar çekişme kafa kafaya sürecek...
Başakşehir rotayı Avrupa Ligi'ne çevirdi, Sivasspor "Ne oluyor" dedi. Puan aslanın ağzına geldi, savaşlar başladı. Başakşehir de puana ihtiyaç duyan bir takım, hedefi var. İkinci devrede her maç artık sert geçiyor doğal olarak.
Abdullah Avcı, Beşiktaş nasıl durdurulur sorusunun cevabını şöyle vermiş: Oyunu sıkıştırayım, ayağa pasa uygun oyuncularım da var. Kontra silahlarım da var: Doka, Visca... Top rakibe geçince geriye de geldiler. Maçı uyuttular belli bir süre. Savunma kapasitesi var. Mehmet Batdal da Necip ve Alexis'in boy dezavantajını iyi kullandı. Vücudunu koydu, o pozisyonda Alexis topu göremez. Sarı kartı da vardı, indiremez de... Rhodolfo yok, Ersan da yok, takım kısaldı. Avrupa'nın üst düzey takımları seremoniye bir çıkıyor, dev gibi. 1.90 metre civarı hepsi. Beşiktaş artık taç kenarlarında ve yay civarında faullere çok dikkat etmeli. Dün Beşiktaş ilk kez kafa golü yiyorsa bu tesadüf olamaz. Teknik olarak çok etkiliyor takımı.
Uyum sorununu bir an önce aşmaları için Konyaspor maçında rotasyon yapmasına rağmen tandemde Marcelo-Alexis'i oynattı. Elbette biz olduktan sonra yazıyoruz, Şenol hoca da Marcelo'nun atılacağını bilse oynatmazdı. Beşiktaş'ın hücumda problemi yine olmadı, attı 2 tane. Necip'e joker diyoruz ama stoper değil. Çabuk değil, süratli diyemeyiz, havadan güçlü değil. Ağır dahi olsa Tosic'i kullanabilirdi hoca. Bu tercihini doğru bulmuyorum.