Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, Riva'daki TFF tesislerinde başkan Mehmet Büyükekşi ile görüşmesi sonrası soruları yanıtladı

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi ile hakem konusunu görüşmesinin ardından soruları yanıtladı, "Beşiktaş'ın bundan fazlasını kaldıracak limitinin kalmadığını ilettik. Benim camiam mutsuz, benim camiam tedirgin, benim camiamın güvene ihtiyacı var. Gerekenin yapılacağını umuyoruz. Yapılan yanlışları nasıl düzelttiklerini birlikte göreceğiz. Hakemlerle ilgili TFF'nin daha şeffaf olması gerektiğini söyledik. Biraz daha hakemlerle ilgili kamuoyunda daha açık ve şeffaf olunması gerekiyor. Onlara 'Eleştirileri sizler de' yanıtlayın. Sizler de çıkın, gerekeni yapın' dedik" açıklamasını yaptı. 

"Sonuçları sadece Beşiktaş'ın değil tüm kulüplerin göreceğini görmeyi umuyorum" diyen Çebi, "Beşiktaş'ın tahammülü bitti! Hakemlerin hata şansı yok! Nasıl bir cerrah ameliyatta hata yapınca, hasta ölüyor. Hakemlerin de hata şansı yok! Herkes Türk sporuna katkı vermek zorunda. Bir maçtka bir hatayı anlarsınız ama 10 hata olmaz" tepkisini gösterdi. 

"Fenerbahçe maçı ile bizim maçtaki fotoğrafı önlerine koyduk" ifadesini kullanan Ahmet Nur Çebi, "Aradaki farkı sorduk. İkisinden biri doğru, hangisi doğru? Yanıtlarını, alacakları kararlarla siz de biz de göreceğiz. Ben adalet ve vicdan istiyorum. İyilerin mükafatlandırıldığı, kötülerin cezalandırıldığı bir düzen istiyorum" diye konuştu. 

Alanyaspor-Beşiktaş maçının hakemi Yasin Kol'u bir daha maçlarında görmek istemediklerini açıklayan Çebi, "Tercihimiz bir daha görmemek. Tabii ki istemiyorum. O hata, camiamızın canını yaktı. Gereken için ne yapılır yanıtı göreceğiz. Defalarca aynı şeyleri söylemek yakışık kalmıyor: Ortada bir sorun var. Bana göre hatalılar. İşi bitirmeleri gerekiyordu. Geçen sezon sorunları bitirmek için bir operasyon yapmışlardı, sonra vazgeçtiler. Giden hakemlerin geri dönmesi yanlıştı. Bundan önceki yönetim hakemleri gönderdi, sonra da geri çağırdı, bence yanlıştı." ifadelerini kullandı. 

"Türk futbol tarihine yeni bir kara leke olarak geçti"

Siyah-beyazlı kulüp maç sonrası sert açıklama yapmış ve "2022-2023 futbol sezonunun ilk haftasında, sahamızda oynadığımız Yukatel Kayserispor maçımıza, hakemlik dahi yapmaması gereken Ümit Öztürk'ü atayan Merkez Hakem Kurulu, niyetinden şüphe etmemize sebep olmuştu. Sezonun 2. haftasında deplasmanda oynadığımız Corendon Alanyaspor maçı da hakem yönetimiyle Türk futbol tarihine yeni bir kara leke olarak geçti. Maçın hakemi Yasin Kol'un kolları maç boyunca defalarca sonuca etki eden ve üç puanımızı gasp eden kararları işaret etti. Hakkımıza kasteden bu kollar adaleti işaret edene kadar sesimizi yükselteceğiz. Değil hakemin, hiç kimsenin emeğimizi, alın terimizi gasp etmesine izin vermeyeceğiz. Her mecrada hakkımızı sonuna kadar savunacağız." ifadeleri kullanılmıştı. 

"Tavrımız adaletsizliğedir"

Beşiktaş Kulübün tavrının adaletsizliğe olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Dün bu skandal kararlara imza atan hakem Yasin Kol'un kasıtlı kollarını bu sezon hiçbir maçımızda görmek istemiyoruz. Türk futbolunda kaos yaratma maksadında olan kimseye izin vermedik, vermeyeceğiz. Tavrımız adaletsizliğedir. Sonuçlardan bağımsız olarak kaybetsek de kazansak da Beşiktaş adaletsizliğin karşısında durmaya devam edecektir.

'Oyunun sahada kazanılmasına engel olarak büyük Beşiktaş camiasının toplumsal huzuruna da kastedenleri şiddetle kınıyoruz. Başkanımız Sayın Ahmet Nur Çebi defalarca 'Genç hakemlerimizin önü açılsın, hata yapacaksa gizli ajandası olmayan hakemlerimiz yapsın' derken o genç hakemlerin iyi eğitimli ve liyakat sahibi olmaları gerekliliğini de vurgulamıştık. Dün sahada izlediğimiz hakemin liyakatinden ve niyetinden şüphe ediyor, maçımızı yönetecek seviyeye nasıl geldiğinin cevabını da Merkez Hakem Kurulundan bekliyoruz. Camiamız bilmelidir ki konu ile ilgili Başkanımız Sayın Ahmet Nur Çebi, Türkiye Futbol Federasyonu’na gidecek ve konunun takibini sağlayacaktır. Beşiktaş Jimnastik Kulübü tüm unsurlarıyla birlikte haksızlığın karşısında dimdik durmaya devam edecek ve her zaman olduğu gibi bu sezon da şampiyon olmak için emin adımlarla ilerleyecektir."

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş'ta derbi primi belli oldu Beşiktaş'ta derbi primi belli oldu

NTV SPOR