Olaylı derbide 4 kritik hata yapan Bülent Yıldırım'a gözlemci sahip çıktı.

Beşiktaş-F.Bahçe derbisinde tüm Türkiye'nin eleştirdiği tecrübeli hakem için İlhan Kaplan, "Takdir haklarını doğru kullandı" diyerek, "İyi, beklenen performans" anlamına gelen '8.3', yani 'geçer not' verdi. 
 
8.3 NE DEMEK? 

- İyi, beklenen performans. 

OLİMPİYAT'TA oynanan Beşiktaş-F.Bahçe derbisine damga vuran hakem Bülent Yıldırım, gözlemcisinden geçer not aldı. F.Bahçe'nin 2-0 kazandığı maçta ekibi ile birlikte 4 kritik hata yapan Yıldırım'a gözlemcisi İlhami Kaplan'ın "ciddi bir hatası yok, takdir haklarını doğru kullandı" kriteri sonrasında 8.3 (Kötü yönetim) notunu verdiği öğrenildi. Peki gözlemci raporunda Bülent Yıldırım için neler yazıldı, işte pozisyon pozisyon hakemin analizi:   

DK.43 OLCAY'IN İKİNCİ SARI  

KANAAT KULLANIMI VAR, KART DOĞRU 

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş'ın anlaştığı Weghorst'un sözleşme detayları belli oldu Beşiktaş'ın anlaştığı Weghorst'un sözleşme detayları belli oldu

Olcay, Emre'yi arkadan çekip ikinci sarı karttan atıldı. Otoriteler bu pozisyon için 2'ye bölündü. 1- Çekme var, ihtar gerekir. Sarısı da olduğu için kırmızı doğru. 2- Her çekme ihtar değildir, sarı kart gerektirmez. Gözlemci hakemin bu pozisyondaki sarı kartı için, "Hakem kanaatini ihtardan yana kullandı, bariz bir hata yok" yorumunda bulundu. Kart öncesinde Necip-Emenike pozisyonunda "devam"" kararı da doğru.   

DK. 43 KIRMIZI SONRASI KAVGA 

KRİZ YÖNETİMİNDE OLUR BÖYLE  

Olcay kart gördükten sonra saha karıştı. Bilic-Emre arasında sözlü tartışma yaşandı. Bilic, Emre'ye sert hareketler yaptı. Emre "F.ck off" diye 5 kez küfür etti. Veli-Emre kapıştı. Emre, Veli'yi boğazladı. Olaya Meireles de girdi, o da Veli'yi boğazladı. Olay Bülent Yıldırım, 4. hakem Serkan Gençerler, yardımcı hakem Ekrem Kan olaylara yakındı. Emre'nin sözleri, Emre ve Meireles'in rakiplerini boğazlamaları 'es' geçildi. Bu kavga için, "Üçgenin içinde hakemlerin kriz yönetimi başarılı değildi" ifadeleri dikkat çekti. İlhami Kaplan, "Direkt 2 kırmızı" gereken pozisyon için hakemlerden puan kırmamayı tercih etti.    

DK. 42 BA'YA TOPAL'IN PENALTILIK FAULÜ  

HAKEM TAKDİRİNİ ÖYLE KULLANDI 

Korner atışında Demba ile Mehmet Topal, arka direkte topa vurmak için hamle yaptı. M.Topal, Ba'nın üzerine yüklendi, çekme var. Penaltı, kırmızı kartlık bir hareket. Bu pozisyonun devamı ile ilgili gözlemci, "Hakemin takdir hakkı. Kanaati 'devam' yönünde" ifadelerine yer verirken "teknik hata" kapsamına giren karardan dolayı Bülent Yıldırım ve ilave yardımcı Hüseyin Sabancı'dan, 0.3 puankırması gerekirken derbinin altından hakemlerin kalktığını ima etti. 

 

AKŞAM