Bonservisi Rubin Kazan'ın elinde bulunan ve Beşiktaş'ta kiralık olarak forma giyen Gökhan Töre, kariyeri boyunca 6 farklı kulüpte oynadı.

BonservisiRubin Kazan'ın elinde bulunan ve Beşiktaş'ta kiralık olarak forma giyenGökhan Töre, kariyeri boyunca 6 farklı kulüpte oynadı.

Töre,Almanya'ya göç eden aslen Samsunlu bir ailenin çocuğu olarak 20 ocak1992 yılında Köln'de dünyaya geldi.İlk kulubü 7 yaşındayken futbola başladığı SV Adler Dellbrück oldu.Burada 4 yıl altyapı eğitimi alan Gökhan Töre, 2007 yılında BayerLeverkusen'in altyapısına geçti. Leverkusen'in U-17 ve U-19 kadrolarındayer alan genç Gökhan oyunuyla ve bulduğu gollerle Chelsea'nin dikkatiniçekti.

30 Ocak 2009'da daha 17 yaşındayken 500.000 eurokarşılığında İngiliz ekip Chelsea'ye transfer oldu. O sene sadece 2transfer yapan Chelsea'nin Ricardo Quaresma'dan sonra 2. ve sontransferi Gökhan Töre olmuştu. 17 yaşında dünya yıldızlarıyla idmanlara çıkan Gökhan, Chelsea A takımıformasıyla da 1 hazırlık mücadelesine çıktı. Alt seviyelerde bir çokmaça çıkıp goller kaydeden Gökhan , İngiltere rezerve liginde demavi-beyazlılarla şampiyonluk yaşadı.

2011-12 sezonundakariyerinde 4. takımı olan Bundesliga ekibi Hamburger SV'ye 1.300.000euro'ya transfer oldu. Hamburg'un o dönemki teknik direktörü FrankArnesen ile Chelsea'de beraber çalışmıştı. Gökhan'ı iyi tanıyan hocasısezonun ilk yarısının neredeyse bütün maçlarında oynattı. İlk 11'indeğişmezlerinden olmuştu. Ne var ki sakatlık yakasına yapıştı ve devrearası İspanya kampında yaşadığı menisküs yırtığı nedeniyle ameliyatoldu. 7 hafta sahalardan uzak kaldı. Bu uzaklık onu ilk 11 den ayrıbırakmak zorunda kaldı.

Gözden kaçırmayın

Türkiye'nin ilk ve tek beste uygulaması CANTO Türkiye'nin ilk ve tek beste uygulaması CANTO

2012-13 sezonunda 20 yaşında 5 milyon eurokarşılığında Gökdeniz Karadeniz'in de forma giydiği Rus ekibi RubinKazan'a transfer oldu. Sözleşmesinde yer alan ''başka takıma transferolursa,bonservisinin %50'si Chelsea'ye ödenir'' maddesi nedeniyle 2.5milyon euro'yu Chelsea kasasına koydu. Rubin'de sezonun 4. haftasında36. dakikada kırmızı kart gördüğü için gözden düştü ve sene boyuncasadece 5 maçta forma giyebildi.

Ve Son olarak 11 Haziran 2013tarihinde Beşiktaş kulübü, Gökhan Töre'yi satın alma opsiyonuylabirlikte 350 bin euro karşılığında kiraladı. Beşiktaş kulübü sözleşmeyeeklediği maddeyle 30 Mayıs 2014 tarihine kadar Gökhan Töre’yi 7.500.000euro ödenmesi koşuluyla satın alma opsiyonuna da sahip duruma geçti. Daha önce oynadığı takımlarda resmi golü bulunmayan Gökhan Töre, 18Ağustos 2013 tarihinde Beşiktaş formasıyla çıktığı ilk resmi maçdaTrabzonspor karşısında ağları sarsarak profesyonel futbol kariyerininilk golünü de atmış olmuştur.


HABER/ENGİN DAVRAN