Sosyal medyada korona virüsün 5g ile yayıldığı iddiaları var. Sosyal medya kullanıcıları ve bazı çok takipçili hesaplar cep telefonu şebekelerinin kullandığı 5G teknolojisinin bir şekilde koronavirüsle ilişkili olduğnu öne sürüyorlar. Bunun gerçeklik

5G tehlikeli mi? 5G mobil teknolojisi internet hızında bir devrim niteliğinde fakat 5G son dönemde korona virüs ile ilişkilendiriliyor. İngiltere'de bazı insanlar baz istasyonlarını yaktı. Peki 5g nedir? 5g teknolojisi zararllı mı? 5g korona virüs yayıyor mu? 5g ile korona virüs arasında bir ilişki var mı?

Koronavirüs salgını tüm dünyayı tam anmıyla etkisi altına alırken sosyal medya sitelerinde yaşanan virüs salgını üzerinden komplo teorileri yayılmaya devam ediyor. 5g ile korona yayılıyor iddiasıda bunlardan birisi.

Dünyanın birçok yerinde sosyal medya üzerinden yayılan komplo teorisinde, koronavirüsün yeni nesil cep telefonu teknolojisi 5G dalgaları ile yayıldığı öne sürülüyor. İngiltere'de de bu iddiaların ardından Birmingham ve Merseyside gibi bazı kentlerde baz istasyonları ateşe verilirken, hükümet de iddiaların doğru olmadığı uyarısı yaptı. 5G şebekesiyle ilgili iddialar, aralarında hesapları onaylı ve çok takipçili kullanıcıların da bulunduğu bazı Facebook, YouTube ve Instagram gibi sosyal medya platformları ile bazı sohbet uygulamaları üzerinden 100 binlerce kişiye yayıldı. Ancak bilim insanları Covid-19 ile 5G arasında bir bağlantı olabileceği fikrini "tam bir saçmalık" diye tanımlıyor ve bunun biyolojik olarak imkansız olduğunu söylüyorlar. Ayrıca İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) Tıbbi Direktörü Stephen Powis de komplo teorilerini "en kötü sahte haber türü" olarak nitelendirdi.

Gözden kaçırmayın

Kuruluş Osman Gündüz Bey ölecek mi? Gündüz Bey gerçekte ne zaman ölüyor? Kuruluş Osman Gündüz Bey ölecek mi? Gündüz Bey gerçekte ne zaman ölüyor?

5G sayesinde ultra düzeyde bir hızla video izlemek, indirmek ve karşıya ulaştırmak mümkün olacak. Bu yüksek hız için oldukça  sağlam bir bant genişliğine ihtiyaç var. Bu konuda oldukça iddialı olan 5G, ihtiyaç duyulan ve özlenen hızı temin edeceğe benziyor. 4G teknolojisinde  1 saniye içinde 1 gigabit veri aktarımı mümkündü. Bu, kullanıcılar için aslında tatmin edici gibi dursa da bu hıza hiçbir zaman ulaşılamıyordu. 5GB teknolojisinde aynı hızın saniyede 10 gigabite çıkacağı söyleniyor. Elbette aynı mantıkla, pek çok engelleyici faktörden ötürü bu hız düzeyine yaklaşmak yine çok zor olacaktır; ancak her durumda 4G teknolojisinden çok daha güçlü bir yapının geleceği kesin. İletişim firmalarının şimdiden 5G  için sıraya girdiklerini söyleyebiliriz.