1ANTV'de Vural'dan Türk futboluna sert eleştiri

1 AN TV’de canlı yayınlanan Ufuk Ağca ve Tolga Özün’ün sundugu “Tahminim Pekmez” programına telefonla bağlanan Yılmaz Vural, Türk futbolunun sorunlarını masaya yatırdı.

ÖZEL 11.03.2017 - 17:09 21.04.2021 - 23:55 Kartal Bakışı

1ANTV’DE YAYINLANAN “TAHMİNİM PEKMEZ” PROGRAMINA TELEFONLA BAĞLANAN YILMAZ VURAL;

“ADAMIN VARSA KAPILAR SANA AÇILIYOR”

1 AN TV’de canlı yayınlanan Ufuk Ağca ve Tolga Özün’ün sundugu “Tahminim Pekmez” programına telefonla bağlanan Yılmaz Vural, stüdyo konuğu olan Gökmen Özdenak Türk futbolunun sorunlarını masaya yatırdılar. 

Programa telefonla bağlanan Yılmaz Vural, Türk futbolu hakkında yapılması gerekenleri hem kendisinin hem de Gökmen Özdenak’ın yıllardır söylediklerini fakat, bir arpa boyu yol alınmadığını belirtti.

Tolga Ağca’nın deneyimli hocaya yıllardır futbol camiasında can kurtaran gibi hep isminin geçtiğini, fakat büyük takımların başına getirilmediğini ve kendisini başkanların mı istemiyor yoksa kendisinin ülke futboluna fazla mı, lüks mü? Sorusunu yöneltmesi üzerine Yılmaz Vural; “lükslükle alakası yok. Biz kendimizi her yere layık görüyoruz ama, arkadaşlarımız farklı bakıyorlar yada başka şeyler düşünüyorlar” dedi.

TÜRKİYE’DE FUTBOLUN NE SİSTEMİ NE DE ANAYASASI VAR
Ufuk Ağca şu anda Fenerbahçe’nin başına geçseniz, bu puan farkına rağmen takımı şampiyon yapabilirmisiniz sorusunu Yılmaz Vural şöyle cevapladı: “Bu işler yaparım ederim muhabbeti değil. Biz de antrenörlüğün ne olduğunu bilen insanız. Bu işi ben Türkiye’de öğrenmedim. Türkiye’de bu iş yapılamazmış, zormuş, bu işi Türk beceremezmiş zihniyeti hakim. Bu durumdan kimse rahatsız olmuyor, ben bunu anlamakta zorlanıyorum. Kimse benden başka bu konuda konuşmuyor.
Bu ülkede bilgili olan, tecrübeli olan bir yerlere gelemiyor. Tanıdıkla, ilişkilerle, adamın varsa kapılar sana açılıyor. Bu ülkede futbolun ne sistemi ne de anayasası var. Bunu değiştirmeye kalkanlar da sıkıntıya giriyorlar. Bunu nasıl düzelteceksiniz? Bu kaos kime yarıyor? Yıllık 600 milyon dolar televizyon geliri, 33 tane Avrupa’nın ve dünyanın en modern stadları yapıldı. Gençlik, potansiyel, stad ve para var, ama ortada bir şey yok. Neden birşeyler yapılmıyor, kim engelliyor, gerekçesi ne? Kime fayda sağlıyor bu iş? Altyapı diyoruz yıllardır, Fatih Terim geleli 4 sene oldu. Türkiye’nin hangi altyapısını değiştirdik, ortada bir şey yok. Eski tas eski hamam devam ediyor.
Sadece güç el değiştiriyor. Bir bakıyorsunuz kime nereden güç geliyorsa, kimin adamıysa o bir süre devam ediyor. Sonra başka bir güç aktörleri değiştiriyor. Baştaki değişiyor ama sistem hiç değişmiyor. Yıllardır sistemi bozan 3 büyükler. Bir kere dernekler statüsünden çıkmaları gerekiyor, bunu yıllardır söylüyoruz. Kimse bunu değiştiremedi. Bu sistemin değişmesi için herkıesin taşın altına elini sokması gerekiyor.”

YURTDIŞINDA TÜRK ANTRENÖRÜNÜN ÇALIŞMASI ÇOK ZOR
Yeni sezonda yurtiçi yada yurtdışından teklif varmı diyen Ufuk Ağça’ya, Yılmaz Vural; “Yurtdışından Türk antrenörüne teklif çok zor. Türk ve müslümansanız yurtdışında iş yapmanız çok da kolay değil. Ayrıca bizim uluslararası bir başarımız yok. Yurtdışına gitmek için lokal başarılardan daha fazlası 
gerekiyor. Onun için devamlı konuşuyoruz, büyük takımlarda çalışalım diye. Fatih Terim yurtdışına büyük bir takımın başında uluslararası başarı kazandığı için gitti. Buna rağmen bile yurtdışında çalışma süresi kısa oldu. Türkiye’deki futbolun değeri ile alakalıdır yurtdışında değer bulman. Biz kendi adamımıza sahip çıkmıyoruz. Kimsenin umurunda değil, herkes çıkar peşinde koşuyor. Mart ayında Türk futboluyla ilgili bir kitap yazıyorum. Sunay Akın’ın destekleriyle Türk futbolu bu kitapta olucak ve herşey burda okunacak” dedi.

İşte o anlar…. https://www.youtube.com/watch?v=XZnlO3GavcE&feature=youtu.be

KARTALBAKIŞI

Yükleniyor...
0
.
Puan Durumu
Yükleniyor...
Takım O Av P
 Şamp. Ligi  UEFA  Düşme Hattı
Takım O Av P
Takım O Av P
Takım O Av P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@