Faizleriyle birlikte 10 milyon doları bulan alacağı için Beşiktaş Kulübü'nün Akaretler'deki binasında icra işlemi başlatan reklam firması, 11 sayfalık eşyaya el koydu.

Beşiktaş dün haciz şokuyla sarsıldı. Başlangıcı 2006 yılına dayanan krizde mahkeme Aktif Reklam'ı haklı bulmuş, başkan Fikret Orman da alacaklı şirket ile borçların ödeneceğine dair yeni bir protokol imzalamıştı. Bu süre içerisinde yaklaşık 2 milyon dolar ödeme yapılırken, şirket geri kalan kısım ödenmediği gerekçesiyle kulübe bilgi vererek icra işlemini başlattı.

 

 

Yönetimin bulunduğu 13. kata çıkan haciz memurları, başkanın odasına girmek isteyince, işlemi durdurmaya çalışan kulüp avukatları ile alacaklı firma avukatları arasında tartışma yaşandı. Polisin araya girmesiyle tartışmanın büyümesi önlendi. Kulüp avukatları ve yöneticiler, başkan Fikret Orman'ın odasına girilmemesini istedi. Fakat icra memurları odaya girdi ama odadan eşya alınmasına izin verilmedi. İcraya gelen avukatlar, siyah-beyazlı yöneticilerden, "Kasada para yok, ödeyemeyiz" yanıtını alınca, öğleden sonra icra işlemleri başlatıldı.

 

 

Kulübe ait eşyalar tutanaklara yazıldıktan sonra 11 sayfalık eşyaya el konuldu. Haciz için kulübün önüne öğle saatlerinde iki kamyon getirilirken, olayı duyan taraftarlar da soluğu Akaretler'de alıp yönetimi protesto etti. Aktif Reklam'ın avukatları Emniyet Müdürlüğü'nden çevik kuvvet istedi. Avukatların taraftarların taşkınlık yapmasından çekindikleri için böyle bir talepte bulundukları öğrenildi. 12 saat süren operasyonun ardından Beşiktaş Kulübü'nden fiili olarak mal çıkışı olmadan, zimmetleme vasıtasıyla haciz işlemleri tamamlandı. 

 

BAŞKAN ORMAN'DAN ŞAHSİ ÇEK İSTEDİLER

Gözden kaçırmayın

Sörloth'un bonservisi dudak uçuklattı! Sörloth'un bonservisi dudak uçuklattı!

 


Haciz koyduran şirketin avukatı Mehmet Dedeoğlu, 1 yıl boyunca tüm kanalları zorlandıklarını ancak karşı tarafın 6 aydır telefonlara bile çıkmadığını iddia etti. Bu arada Aktif Reklam'ı temsil eden avukatlık şirketinin hacizi durdurmak için kulüp başkanı Fikret Orman'dan şahsi çek talebinde bulunduğu öğrenildi. Orman'ın bu talebi reddettiği ve "Hukuki haklarımızı sonuna kadar savunacağız" cevabını verdiği belirtildi. 

 

BORCUMUZ YOK


Beşiktaş AŞ, haciz olayı nedeniyle KAP'a bilgilendirme yazısı gönderdi. Açıklama şöyle: "Şirketimiz tüm yükümlülüklerini/ödemelerini yerine getirmiştir. Ancak Aktif Tanıtım ve Matbaa Hizm. Tic. Ltd. Şti, protokolün ihlal edilmiş olduğunu öne sürerek icra takibi başlatmıştır. Bunun üzerine şirketimiz tarafından borçlu bulunmadığımızın tespiti amacıyla dava açılmıştır. Hukuki süreç devam etmekte olup, yargı kararının beklenmesinin gerektiği açıktır."

 

BİLGİSAYARI ALAMAZSINIZ

 


Haciz memurları kulüp binasındaki bilgisayarları da haciz etmek isteyince Beşiktaş'ın avukatları devreye girdi. Bilgisayarlarda kulübün gizli bilgileri olduğunu ve uluslararası hukukta kulübe güvence verildiğini belirten avukatlar, konuyla ilgili ISO 27001 ve ISO 9001 belgilerini memurlara gösterdiler.

TOPLUMSAL İNFİAL OLUR!
Kulüp binasından malları çıkarmak isteyen avukatlara haciz memuru, toplumsal infial yaratır gerekçesiyle izin vermedi. Ancak, Spor A.Ş. katında bulunan bütün mal varlıklarının tek tek tutanak altına alınması ve kulüp avukatlarından birinin üzerine zimmetlenmesi vasıtasıyla haciz işlemleri gerçekleştirilmiş oldu.

SAAT SAT YAŞANANLAR
10:00 İcra memurları, Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne geldi. 
10.30 İcramemurları, ile polis ekibi Beşiktaş Kulübü'ne giriş yaptı. 
10.50 Beşiktaş Kulübü'nün avukatları, kulüp binasına geldi. 
11.10 Beşiktaş Kulübü ile alacaklı şirket avukatları tartışma yaşadı. Tartışma polis ekibinin devreye girmesi sonucu son buldu. 
11.30 Başkan Fikret Orman'a gelişmelerle ilgili bilgi verildi. 
12.00 Kulüp binasında çalışanlar dışarı çıkartıldı. Çalışanların içerden dışarıya evrak çıkarması yasaklandı. 
12.30 Kulüp binasının önüne haciz işlemi için iki kamyon getirildi. 
13.00 Beşiktaş Kulübü'nden parayı ödeyemeyeceklerine dair cevap geldi. 
13.10 İcra memurları, eşyaları zapta geçmeye başladı. 
17.00 Tespit tamamlandı. Kulüp binasındaki 11 sayfalık eşyaya el konuldu. 
22.05 Yapılan işlemlerin ardından icra memurları ile avukatlar kulüp binasından ayrıldı.

BİR GÖRÜŞ

Hukuki ama insani değil
Beşiktaş'ta genelde hesaplaşma kültürü olmasa da camianın bu meseleyi enine boyuna tartışacağına inanıyorum. Aktif Reklam ve avukatlarının özellikle 3-4 yıldır, "Hukuksal sürecin uzaması bizim lehimize" tavrını da biliyorum (Geçmiş telefon kayıtlarımda var). Ödeme takvimi uygulanıyorken gecikme 2 gün de olsa, 1 ay da olsa bunu iptal nedeni saymak, hukuki olabilir ama insani ve vicdani olmadığına inanıyorum. İstenen tazminatlar, alınan yasal faizler ve tavırlar karşısında Beşiktaş şişirilmiş mağduriyetlerin giderilme kapısı haline gelmiş gibi duruyor. Şunu da bilecek hakka ve hukuka yakınız: Bir şirket hizmet sektöründe (reklam) yer alıyorsa sözleşme öncesi ve döneminde gelir gider tablolarını ve de vergilerini ortaya koymalı. O zaman kaybettiği şeylerin büyüklüğü için o tablolara bakılır. Yargıtay süreci olsa bu tablolar dikkate alınıp "Haksız (hak edilmişin üstünde) bir kazanç elde edilebilirdi. Ortada ciddi bir tezat görmekle birlikte mahkeme kararına saygı duymaktan başka çare gözükmüyor. Bir şeyden emin değilim, şüphe duyuyorum: Bir anlaşma protokolüne imza atarak ve sonrasında ilk fırsatta bozarak Beşiktaş'ın elinden YAR GITAY süreci ve hakkı mı alındı? Bir sözüm Aktif Reklam'ın sahibi Haluk A.. Bey'e! Hiçbir şey Beşiktaş'ı bu kadar incitmedi. "Menfi tespit davası haczi engellemiyor. Mallara el konulmasının ardından dava kazanılırsa iadesi yapılıyor..." diyorsunuz. Şahısların geçici ama Beşiktaş'ın kalıcı olduğunu bilmiyor musunuz? Bence biliyorsunuz da....

 

 

FATİH DOĞAN/SABAH