Sakıncalıların Dansı

KartalBakisi.Com yazarı Adnan Dinçer kaleme aldı...
25 Eylül 2016 21:28

Önce duran top bilinenine tedbir alınmayınca ve Bruma'nin hali saha resitali seyredilince, Besiktas kendi mabedinde 2-0 yenik duruma düştü. 

Sonra da sonucu koruma becerisi yetersiz Galatasaray karşısında zorunlu hamle ve futbolcuların kazanma arzusu Beşiktaş'a golleri getirdi. Dogrusu 4 gol ama bir puan getiren sonuc iki tarafıda aslında memnun etmedi. Oyunun genelinde Palabiyik'in es koyma becerisini taktik olarak sunan oyunda Galatasaray aşırıya gitti. Şenol Güneş bu yıl tereddütlü. Bu durum oyun taktiğine de yansıyor. İşin doğrusu farklı bir Beşiktaş var sahada. Şampiyonan dişlileri uyuşmuyor. Gökhan İnler'in becerili ve kaliteli uzun paslari etkili olmayan kanatlarda ezilirken geçen yılın Oğuzhan, Gomez, Sosa, Cenk, Olcay ile üçüncü bölgedeki seri, çabuk ve baş döndüren zarif paslarla gole gidişi darbe yedi. Takimin bel kemigi gibi görünen Gökhan İnler'in tarzına Beşiktaş'ın şu andaki kadrosu uyum sağlayamıyor. Sonuçta, sahada iki değişik taktik uyumsuzluğu dikkati çekiyor. Bu arada Atiba ve Oğuzhan'ın oyuna olan etkinliği azalıyor, adeta zorlaniyor. Bu görüntü dışında Gökhan Gönül eksik. Caner'in takip edilmeyen ortaları ve Oğuzhan'ın kendi mantığına göre sahada yer araması takımın her iki gorevinde de sıkıntılı taktiği olarak oyuna yansıyor. 

Atak ve savunma disiplini karışık ve yetersiz. Nedense Adriano gibi bir oyuncudan uzak durmak Cenk'i işleten baskılı, tempolu oyunu bulamamak Şenol Güneş'in kalfasındaki taktiği zedelemiş gibi. Buna 4 kişinin arasından müdahalesiz driplinglerle sıyrılan Bruma'nin izlenmesi kanımca Beşiktaş'ın savunma kararlılılığında ki beyinsel yetersizliğin karnesi sayılabilir. İlk korner gol olurken Eren'i unutmak ve Yasin'in yakın direk aşırtmasına tedbirsiz kalmak daha sonraki pozisyonlarda da dikkat çekti. Tosiç ve ikinci yari Atiba hırsı takıma yansıdı. Hatta, 90+3'te Quaresma bencilliği iki puana kan doğradı. 

Tribunler Çarşı sloganlarından uzak Beşiktaş sevgi ve hırsıyla Karakartal'ı yine ateşlemeyi becerdiler. Şimdi Marcelo'nun Tosiç beraberliğindeki sıkıntılarını giderecek defans onu ve tempolu oynama ile kanatların çabuk çıkışlarına acil ihtiyaç var. Kadroda Tolgay, Beck, Kerim gibi diri, hareketli ve israr edilerek kazanılacak Adriano ile Gomez'in yeri dolmasa da Aboubakar'in Cenk ile firsat üretme çabukluğuna dayali bir mucadele gerekli. 

Yeniden deplasman yasağını kaldırmak olumluysada, güzelim stada hasar veren zihniyetin hortlaması acı veriyor. Demek ki asıl sorun insan yapısında. 

Dün akşam ligi fazla etkilemeyen bir puan paylaşımı vardı. Ama galiba kaybeden Galatasaray oldu. Çünkü eline geçen fırsatı Beşiktaş'la oynadıklarını unuttuğu için kaçırdılar. Beşiktaş, oyun taktiği zıt karakterli oyuncularının bir kez daha Şenol Güneş'e net görme sansına yenilediler. Yenilmedilerse, hatta son dakikada macı kaçırdılarsa nedenleri düşünülmelidir.
Oğuzhan ve Olcay'ın formsuzluğu, ayrıca Biliç'ten miras kalan temposuz, yan pas alışkanlığı yeniden sahnelenmek üzere. 

İki takımın sakıncalı futbol dansına doğru gidişine mani olmaya çalışan seyirci ve takımlarını sırtlayan bir kaç futbolcu istirak etmeyince, 90 dakika yine de 4 gollu ve dolu dolu bitti.