İzlemesi zevkli ama...

Cem Dizdar, Beşiktaş - Karabük maçını değerlendirdi...
11 Eylül 2016 07:36

Uzun çok uzun zaman olmuş Beşiktaş’a uğrayıp ağaçlı yoldan yürümeyeli... Belki dün belki önceki gün! Ne kadar uzun olduğunu hatırlayamadık arkadaşım Ahmet Fisunoğlu’yla stada yürürken. Açıldıktan sonra iki kez gelmiş ama içime sindirememiştim. “Eskiye özlem diyor” bu duruma kimileri. Belki değişmiştir diye umuyorum, değişmemiş. ‘Baba evi’ o eski ev değil!

Karabük golü buldu...


Şampiyon takım türlü değişikliklere uğramış ama tadı geçen yılın kıvamında. İşlek, arzulu, arayışta. Yani izlemesi zevkli. İlk yarı özellikle soldan, Caner’in koridorundan yüklenince tarzı daha gösterişli Beşiktaş ’ın. Havası yerinde. Böyle diyorum ama ilk devre iki takımın gol pozisyonu içeren hücum sayısı eşit; üç. Skor? Beşiktaş: 2 Karabük: 0. Tribün “Nasılsa kazanırız” güveni içinde ama sahada olan biten aynı şeye işaret etmiyor. Skordan bağımsız olarak topu efektif kullanma konusunda Karabük’ün hiç de Beşiktaş’tan aşağı kalır yanı yok. Hele de golü bulduktan sonra!.. İkinci yarı durağana dönen oyuna tempo vermek için Oğuzhan ve Adriano’yu gönderiyor sahaya Şenol Güneş. Lakin 60’tan sonra kim ev sahibi kim deplasmanda işler bir süre karışıyor. Üstüne bir de Beşiktaş’ın kronik sorunlarından olan stoper Tosic iki kez sekince tribün ister istemez geriliyor. Karabük Ceyhun merkezli kurgusunda yapabileceğini yapmaya uğraşıyor. Hocaları Tudor üçüncü gole kadar maçın içinde ama Oğuzhan’ın penaltısı onu da kulübeye gönderiyor.

Peki Beşiktaş’ta kimleri gördüm?


Tolgay Arslan:
Dengeli, akıllı. Oyuna yön vermeye uğraşıyor ancak yardımcısı olmadığından verimi düşük.

Gökhan İnler:
Sakin, güvenli, estetik. Bilekleri yumuşak, yer tutma ve takip duygusu yüksek.

Talisca:
Toplu oyunda var. Ancak bu lig kreatif oyuncuya pek tahammüllü bir lig değil. Biri ona pratik oyunun Sosa’da olduğu gibi buradaki gücünü anlatırsa iyi olur.

Olcay Şahan:
Hep çalışkan hep diri hep katkı verme derdinde. Takımın en gayretlisi.

Caner Erkin:
Takım öne giderken görünür, beklerken ‘normal’. Ondan beklenen durağan halleri aktife çevirecek aksiyonlar.

Gökhan Gönül:
İlk maç için, ‘yani’!..

Fabri:
Ona gösterilen teveccüh daha çok Tolga’ya duyulan manasız öfkenin tezahürü. Şampiyon takımın kalecisine duyulan bu anlamsız antipati Beşiktaş taraftarının değişen profiline dair ciddi bir ipucu. ‘Ahmet dursun Seba gitsin’i akıldan çıkarmamakta fayda var!..