En iyi ihtimal...

Fanatik gazetesi yazarı Lig Tv yorumcusu Serkan Akcan kaleme aldı...
10 Ekim 2016 03:41

Fatih hocanın Hırvat maçına 3’lü savunma, Ukrayna maçına 4-4-2, İzlanda maçına 4-6-0 ile başlaması içindeki maceracı ruhun bir göstergesi olarak değerlendirilebilir. Bu bardağın dolu tarafı. Peki ya boş tarafı. Bu kadar dalgalı seyir bizim bir oyun şablonumuz olmadığının çok net göstergesi. Her maça farklı bir kadro farklı bir şablon ve kazanamayan bir millitakım. Bu maceracı ruhun bir faydası var mı bunu hocayla oturup tartışmak gerek. Tabii kadro dışı kalma riski taşımayan biri bunu yapsa iyi olur.

Golün her türlüsünü yedik


4-6-0’ı Yasin-Emre-Volkan Şen ile oynamanın getirisi topun bizde kalması ve İzlanda’nın zayıf olduğu defans arkası koşuları pozisyona dönüştürmek olabilirdi. Götürüsü ise yüksek toptan feragat. İkincisi oldu. Sadece 20-25 dakika arası topu yere indirdiğimiz bir kaç dakika topa sahip olup üst üste 4 pası görebildik. Gerisi İzlanda’nın istediği şekilde gelişti. İzlanda’yı son 6 ayda çözen bir tane takım oldu; o da EURO 2016’da Fransa. İzlanda’nın en sevmediği şey defans arkasına yapılan forvet koşuları. Bunu bir kez bile yapamadığımız gibi pozisyonları böyle verdik. Emre Mor’un topa ilk kez 16. dakikada dokunabildiği bir maçtan bahsediyoruz.

İlk golü yerken İzlanda gibi topla oynama yeteneği sınırlı takım 34 saniyede 9 pasla sonuca ulaşıyorsa futbol konuşmayalım zaten. Ki son 6 ayda konuşamadık. Hele 2. gol tam bir facia. Golü yiyen takımın çöküş hikayesi. Eğer santrforsuz oynuyorsanız, -ki santrforlu oyunda da öyledir degajı merkeze değil kenara yaparsın. Babacan, Tolga Zengin’in Brugge maçında yaptığı hatayı yaptı, degajı göbeğe gönderdi. Tek bir kafa pasıyla stoperler devre dışı kaldı, 3. dokunuş gol oldu. Golün her türlüsünü yedik anlayacağınız.

Emre Mor’a Terim önlemi!


Bizim için Ukrayna maçının hangi kesiti umut vericiydi? İlk 45 mi, hayır. Peki 45-78 arası Tolga-Kaan-Ozan’lı orta saha düzeni mi? Belki. 78 sonrası Volkan’lı oyun mu? Kesinlikle. Ama bu planda Yasin’e yer olmamalı, merkezde de Kaan’ın yerinde Tolga Ciğerci banko oynamalıydı.

İzlanda hocası Halgrimson’un maçtan önceki basın toplantısında Emre Mor’a önlem alacağız demesinin üzerinden 24 saat bile geçmemişken Terim’in Emre’yi 4-6-0’ın santrforu yapması sanırım Emre’ye en kesin önlem oldu. Arkaya top atamadık, yüksekten oynadık, yetenekle topu önde tutamadık, Emre’yi bir kere bile driplinge yönlendirmedik. İzlanda zaten sert takım, Emre’ye temas ettiler, çalım alanı bırakmadılar. Yani hiçbir şeyi yapamadık. Bence artık bu gruptan lider çıkma şansımız sıfıra yaklaştı, en iyi ihtimal ikincilik. Hırvatistan grubu lider bitirir, ikincilik içinse İzlanda ve Ukrayna’nın şansı bizden fazla olur.