''Beşiktaş ve Galatasaray...''

Ryan Babel, yeni takımındaki ilk günleri, Türkiye'deki futbol hayatı ve deneyimleri ile ilgili konuştu.
10 Ekim 2016 03:54

Deportivo ile Avrupa futboluna geri dönen Kasımpaşa'nın eski ismi Ryan Babel, İspanyol basınına özel açıklamalarda bulundu ve Türkiye'de geçen günleri ile ilgili de itiraflarda bulundu.

İspanya'da oynamanın hayali olduğunu belirten Babel, "La Liga bence Premier Lig ile birlikte dünyanın en iyi iki ligi. Benim için bir rüyanın gerçeğe dönüşmesi. İnsanların ilk maçlarında beni yakından takip ettiğini biliyorum ve bu yüzden odaklanmış durumdayım, adım adım daha iyiye gidiyorum" dedi.

"BEŞİKTAŞ VE GALATASARAY İSTEDİ"

Türkiye'de oynadığı dönemde Beşiktaş ve Galatasaray'dan teklif aldığını kaydeden Hollandalı oyuncu, "İnsanlar sanırım Liverpool'dan ayrıltıkran sonra benim kariyerime ilgisini kaybetti ki, ben ayrılmadım, onlar benden ayrıldı. Eğer beni takip etselerdi Türkiye'de 2 güzel yıl geçirdiğimi ve aynı anda Beşiktaş ve Galatasaray'ın benim peşimde olduğunu fark ederlerdi. Demek istediğim, güzel yıllar geçirdim ve hedeflerime ulaştım, mutluydum. Ama daha az takip edilen takımlarda oynadığım için daha az ilgi çeken bir oyuncu olduğumu anlıyorum. Seçtiğim takımlarda oynadım ve eğlendim. Türkiye'ye gittim çünkü, Ajax'tan tanıdığım Shota Arveladze oradaydı. Başkaları eğlensin diye değil, sadece kendimi düşünerek futbol oynama şansını elde ettim" ifadelerini kullandı.

LIVERPOOL GÜNLERİ VE RONALDO ÖRNEĞİ

İngiltere'de kendisine destek olunmadığını belirten 29 yaşındaki oyuncu, "Liverpool'a gittiğimde kimse bana yardım etmedi, yalnız kaldım. Herkes Messi ya da Ronaldo değil. Hatta Ronaldo'nun bile Manchester'daki ilk 2 senesi zorluydu. Herkes onun ne yapabileceğini merak ediyordu ve sadece Youtube'da iyi oynadığını söylüyordu. Ancak Alex Ferguson ona yardım etti ve büyüdü, dünyanın en iyi oyuncularından biri oldu. Ferguson, Ronaldo'nun üzerine düşmeseydi, Ronaldo şu andaki Ronaldo olamazdı" diye konuştu.

"TÜRKİYE'DE ÇÖZÜM BULMAYI ÖĞRENDİM"

Türkiye'de oyununu geliştirdğini söyleyen yetenekli hücumcu, "Almanya ve Türkiye'de idmanlarda çok sıkı çalıştım ve oyunu daha iyi okumayı, daha çok çözüm bulmayı öğrendim. Eğer azıcık bile boşluk varsa, pas vermeli ve hareket etmelisin. bu benim son yıllarda yaptığım ve beni mutlu eden şey" diyerek sözlerini noktaladı.

Al Ain'den ayrıldıktan sonra geldiği Deportivo'da 3 maçta 61 dakika sahada kalan Babel, 1 kez ağları sarstı.

KAYNAK:SPORX