Beşiktaş Beşiktaş'a Karşı

KartalBakisi.Com yazarı Adnan Dinçer kaleme aldı...
19 Eylül 2016 23:28

Belki uyarılarım kimine göre pişmiş aşa su katmak olarak algılanır. Ama, amacım, öngörülerimi sunmaktır. Kimsenin beğenmesini beklediğim uyari veya tavsiyeler kitabımda olmaz. İyi, güzel ve dogru daima yanlış ve eksiğe karşı kararlılık ve sabırla yakalanabilir.

Akhisarspor karşısında ve her zaman bu yıl rotasyon gerçeği ile sahada olan Beşiktaş'ı görmeye alışmalıyız. Burada önemli olan Beşiktaş'ın sistemi, yani tempo, yüksek pas yüzdesi ve taktiğine bağımlılıktır. 

Dün gece çok kötü zeminin rakip kadar etkili olduğu oyunda gole erken ulaşmak ilaç gibi gelmiştir. Son dakikada Benfica kurtarıcısı Talisca bu kez oyunun başında erken ve usta vuruşuyla , yani becerili sol ayağıyla golü yaparken klastı. Ancak daha sonra oyunda istediğimiz gibi gördüğümüzü söyleyemeyiz. Kalede Fabri'ye fazla iş düşmedi. Kanatlarda Gökhan ve Caner hatasızdı. Atiba ve Gökhan basit oynadılar. Cenk top alamadı, etkisizdi. Quaresma ise dağınık ve güçsüz görüldü. Olcay stresli oynuyor ve varolan gücünü olumlu kullanamıyor. Adriano fizik kalitesine ulaşırsa çok etkili olacak. 

Beşiktaş oyunun ilk yarım saati dışında özellikle ikinci yarıda takım oyunu ve temposuyla alarm verdi. Ayar isteyen bu işlerlik çok çabuk pozitif yönde gelişmelidir. Sadece diğer takımlara karsi olan fark kadro kalitesinde kalmamalıdır. Oyun ve tempo 90 dakikalık doğru futbol isteğiyle pas çabukluğu ve isabeti daha farklı görüntüsü ile Beşiktaş'ı zirvede tutar. Gökhan 60 dakika sonrasında yoruluyor. Talisca oyunun tamamında beklenenin uzağında kalıyor. Cenk yırtınıyor ama koşuları topla buluşturulamıyor. Arkadaşları daha yaratıcı olmak zorundalar. 

Bir başka görüntüde Vodafone Arena ile deplasmandaki oyun farkıdır. Henüz tam anlamlıyla sistemini oturtamamış kadro gelecekte umarım bu sıkıntıyı üzerinden atar. Kalede Fabri çabuk, refleksi iyi, cesur ve topu oyuna iyi sokuyor. Ayrıca pozisyon sansıda kötü sayılmaz. Marcelo sakin, akıllı ve yavaş. Ama onun kademesindeki Tosic sarkan topları kritik yerlerde örterek defansa güven veriyor.

Sonuç olarak Beşiktaş'ın zengin kadrosu, kendisine kalitesiyle rakip olmamalıdır. Şenol Güneş sürekli takımı kazandıkça kendisine rakip olma ihtimalini engellemelidir. Beşiktaş'ın amacı kadro gücü yanında yuksek tempoyla oynayarak rakiplerini yıldırmaktır.

Bu anlamda, bu haftaki derbi büyük bir sınav niteliği taşımaktadır. Ne kadar değişim var ve ne kadar emin adımlarla Galatasaray'ı aşacaklarını göreceğiz. Erken derbi Beşiktaş adına Benfica'dan sonraki en son 90 dakika olarak ligde yerini alacaktır.